Podsumowanie projektu

14 kwietnia 2019 roku wróciła z Włoch ostatnia grupa 7 informatyków odbywających europejskie praktyki zawodowe. Nadszedł zatem czas podsumowania, dostrzeżenia niezwykłej wartości uczestnictwa w projekcie nazwanym “Europejskie praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku gwarancją sukcesu na rynku pracy”, a realizowanym w ramach programu Erasmus+  w latach 2017 – 2019.

Z pewnością każdy z 55 uczestników, decydując o przystąpieniu do rekrutacji, zastanawiał się, co mi to da, czy warto na miesiąc wyjeżdżać z kraju, rozstawać się z bliskimi. Czy warto praktykować
w firmach włoskich, skoro raczej nie będę tam pracował/a? Na te i wiele innych pytań znaleźli bardzo szybko odpowiedzi. Praktyki zagraniczne nie tylko wpisują się w realizację podstawy programowej
w zakresie praktyk zawodowych dla techników informatyków i spedytorów, ale również pozwalają na rozwijanie wszystkich kompetencji kluczowych tak istotnych w procesie uczenia się przez całe życie. Wśród uczestników nie znalazła się ani jedna osoba, która żałowałaby wyjazdu do Rimini, a wręcz przeciwnie, wielu z nich uznało ten miesiąc praktyk za jedno z ciekawszych doświadczeń w ich życiu. No bo jak nazwać pobyt w przyjemnym nadmorskim hotelu w przepięknym, pełnym duchów przeszłości i jednocześnie współczesnych atrakcji, Rimini? Jak podsumować 20 dni pracy
w wielokulturowych grupach, stanowiących jedność w realizacji wspólnego zadania?

Czas spędzony we Włoszech pozwolił przede wszystkim na sprawdzenie siebie. Czy jestem dobry
w tym, co robię, czy potrafię pracować w grupie i indywidualnie, jaki system pracy mi odpowiada, czy języki obce – angielski i włoski są przeszkodą czy szansą? Nasi uczniowie mieli okazję udzielenia sobie i tych odpowiedzi, pracując w firmach spedycyjnych: HDP, Lady Camelot i Angelini oraz informatycznej prowadzonej przez Simonę D’Ambrosio. Bez względu na to, czy  zajmowali się pakowaniem, zabezpieczaniem i transportem towaru, czy tworzyli strony internetowe sklepów jako webmasterzy, zgodnie twierdzą, że rozwinęli przede wszystkim umiejętności praktyczne, ale nie tylko. Okazało się, że należy wykazać się inicjatywnością i przedsiębiorczością, by wykonać określone w planie praktyk zadania.  Nie bez znaczenia okazała się świadomość preferowanych stylów uczenia się oraz wiedza naukowo – techniczna. I rzeczywiście, rybniccy uczniowie wykazali się i tymi kompetencjami, co wielokrotnie podkreślali nasi zagraniczni partnerzy projektowi – pracownicy biura Sistema Turismo w Rimini oraz pracodawcy. Nauczyciele – opiekunowie z dumą słuchali informacji zwrotnych pełnych pochwał i docenienia. Z ogromną przyjemnością jeździli na wizyty monitorujące rozpoczynające się słowami: „super, OK, molto bene”. Nasi uczniowie byli chwaleni za punktualność, rzetelność w wykonywanych zadaniach oraz wysoką kulturę osobistą.

Skoro o kulturze mowa, to wartością dodaną wyjazdu na praktyki zagraniczne jest poznanie
i doświadczanie odmienności kulturowej przy jednoczesnym odnajdywaniu wspólnych korzeni, tożsamości. Uczestnicy mieli taką okazję i ochoczo z niej korzystali. Nie chodzi tu jedynie o poznanie kuchni włoskiej (choć jest przepyszna) czy tradycji, lecz także zanurzenie się w historię Włoch
i regionu Emilia Romania. Pobyt każdej z grup rozpoczynała wycieczka po Rimini prowadzona przez pracownika Sistema Turismo. Była okazją do pierwszego spotkania z miastem Felliniego i zrozumienia fascynacji wąskimi uliczkami San Giuliano, mostem Tyberiusza czy budowlami związanymi ze słynną rodziną Malatestów. Historię dramatów miłosnych Franceski, Paolo i Giovaniego rozgrywających się w scenerii średniowiecznego zamczyska nasi podróżnicy poznali, odwiedzając Gradarę.
W propozycjach wycieczek nie mogło zabraknąć urokliwego San Marino z przepięknymi trzema wieżami czy osławionej Wenecji, którą po przypłynięciu statkiem uczniowie mogli podziwiać oprowadzani przez profesjonalną przewodniczkę, Polkę mieszkającą w mieście gondoli od 20 lat. Apetyt na zwiedzanie rósł, więc oprócz wyjazdów weekendowych, opiekunowie proponowali bliższe, równie urokliwe miejsca, jak Ancona czy Santarcangelo di Romagna, w których można było podziwiać zamczyska, opactwa, a także najdziwniejsze muzea, jak np. Muzeum Guzików. Nie sposób pominąć wyjazdu, który dla wielu plasował się na szczycie rankingu atrakcji, czyli całodniowego pobytu
w jednym z największych parków rozrywki w Europie – Mirabilandii. Tu można było sprawdzić swoją odwagę na potężnym Katunie i innych, nieco mniejszych, ale równie ekstremalnych karuzelach czy uczestniczyć w pełnym emocji pokazie Hot Wheels.

Z pewnością w pamięci wszystkich pozostanie czas spędzony na plażach Rimini, w słońcu czy wietrze, na boisku do siatkówki czy na piasku z książką. Miesiąc we Włoszech był wspaniałą przygodą, która równocześnie pozwoliła na zdobycie wiedzy o sobie, swoich umiejętnościach i kompetencjach.

 

DANE PROJEKTU

Tytuł: “Europejskie praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku gwarancją sukcesu na rynku pracy”

Numer: 2017-1-PL01-KA102-036288

Czas trwania: 1 czerwca 2017 r. – 31 maja 2019 r.

Całkowity budżet: 149 686,00 EUR

Liczba uczestników: 55 uczniów (31 uczniów z klas w zawodzie technik informatyk, 24 uczniów z klas w zawodzie technik spedytor)

Partner projektu: Sistema Turismo srl, Rimini, Włochy

Strona: http://erasmus.zstrybnik.pl

Facebook: Erasmus+ praktyki ZST Rybnik

Rimini 2019 – zakończenie praktyk

Ostatniego dnia praktyk w siedzibie Sistema Turismo odbyło się spotkanie podsumowujące nasze miesięczne zmagania. Z dumą odebraliśmy certyfikaty. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za możliwość rozwijania naszych umiejętności informatycznych w tak pięknym miejscu, jakim jest Rimini.

Rimini 2019 – Wenecja i Mirabilandia

W weekend, szóstego i siódmego kwietnia nie zabrakło nam wrażeń. W sobotę, razem z pracownikami Sistema Turismo i innymi grupami z Polski odwiedziliśmy Wenecję. Wycieczkę rozpoczęliśmy od rejsu statkiem w kierunku Placu Świętego Marka. Następnie godzinę wolnego czasu poświęciliśmy na przejście przez wąskie uliczki miasta do mostu Rialto, wybudowanego w XVI wieku. Kolejną godzinę spędziliśmy na spacerze z przewodnikiem, na którym przyjrzeliśmy się m.in. Pałacowi Dożów, Bazylice Świętego Marka, wieży zegarowej oraz teatrowi. Po spacerze z przewodnikiem mogliśmy poświęcić swój czas zakupowi pamiątek lub posiłkowi w jednej z wielu weneckich restauracji. Następnego dnia, w niedzielę, ruszyliśmy do Ravenny, gdzie znajduje się największy park rozrywki we Włoszech – Mirabilandia. Pogoda nam dopisała, co pozwoliło nam na wejście na wiele kolejek wodnych, ale i tych zwykłych, bardziej lub mniej ekstremalnych. Niektórzy z nas wielokrotnie przejechali się na kolejkach o prędkości przewyższającej 100 km/h, inni woleli te spokojniejsze, jednak każdy z nas bawił się świetnie.

Rimini 2019 – San Giuliano

Widzieliśmy już San Marino, Ankonę i Gradarę, ale z chęcią poznajemy także naszą najbliższą okolicę. Trzeciego kwietnia obejrzeliśmy San Giuliano – dawniej wioskę rybacką, a dzisiaj dzielnicę Rimini, pełną malowniczych domków w pastelowych kolorach. Na tych właśnie domkach znajduje się wiele obrazów, ozdób, a w ich oknach porcelanowych i szklanych figurek oraz kwiatów.

Wieczorem udaliśmy się na spacer w kierunku portu. Towarzyszył nam szum fal, gwiazdy oraz oddalone światło miasta.

Rimini 2019 – wycieczka do Gradary

30 marca wybraliśmy się do regionu Marche, a dokładniej – do Gradary, znajdującej się 25 kilometrów od Rimini. W tym niewielkim miasteczku, liczącym około 5000 mieszkańców znajduje się średniowieczna twierdza, należąca kiedyś do rodu Malatesta. To pośród jej murów miała miejsce tragiczna historia Franceski i Paolo, dwojga kochanków, których losy opisał Dante w ,,Boskiej komedii”. Ta wycieczka pozwoliła nam poczuć romantyczną atmosferę Włoch.

Rimini 2019 – Ognisko Św. Józefa

24 marca na plaży w Rimini odbył się obrzęd palenia wielkiego ognia – Ognisko Św. Józefa. Włosi świętują w ten sposób Dzień Ojca (obchodzony tu 19 marca) oraz nadejście wiosny. Nasza grupa miała okazję uczestniczyć w tym niezwykłym spektaklu.

Rimini 2019 – wycieczka do Ancony

24 marca odwiedziliśmy nadmorską Ankonę – stolicę regionu Marche. Zobaczyliśmy wiele, począwszy od portu i pięknego Adriatyku, na zabytkach skończywszy. Jest ich w Ankonie wiele – romańsko-bizantyńska katedra, teatr, Palazzo del Comune naprzeciwko dorównującego mu urodą budynku poczty i wiele pięknych, wiekowych kościołów. Cały krajobraz pięknie dopełniały odnowione kamienice.

Rimini 2019 – plażowanie

Sobotni (23.03) poranek spędziliśmy na grze w siatkówkę oraz na plażowaniu. Najodważniejsi spośród poszukujących orzeźwienia wskoczyli nawet do basenu lub sprawdzali temperaturę wody w morzu. Po tych wrażeniach pozostało nam jedynie dobrze odpocząć przed nadchodzącym wyjazdem do San Marino.

Rimini 2019 – praktyki zawodowe

Minął nasz pierwszy tydzień na praktykach w pięknym Rimini. W tym czasie zapoznaliśmy się z naszą mentorką, która przedstawiła nam zasady i tryb pracy oraz zaczęliśmy tworzyć nasze strony – sklepy internetowe połączone z bazą danych. Niektórzy z nas potrafią już wiele w tej dziedzinie, inni dopiero się uczą, lecz każdemu praca idzie sprawnie. Poznaliśmy miasto, w którym pracujemy i miejsca, które nas otaczają, które mijamy codziennie w drodze do pracy. Mamy dużo zapału do pracy i z radością będziemy z niego korzystać, rozwijając nasze zdolności.